Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Kluby
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Aktualność
Nowohucka Noc Poezji Migowej - Poetyckie podróże

Nowohucka Noc Poezji Migowej - Poetyckie podróże

Klub Jędruś

10 października 2020 r. - godz. 17.30-20.30, os. Centrum A 6a

Czy poezję można pokazać? Czy poezja ma siłę łączenia z sobą nie tylko osób sobie nieznanych, ale osób posługujących się innym językiem? Już po raz trzeci w Klubie Jędruś w ramach Nocy Poezji spotkają się osoby Głuche i słyszące, a tematem ich spotkania będzie poezja z motywem podróży w tle – migowa i tradycyjna. Celem projektu jest popularyzacja kultury głuchych, promowanie poezji migowej wśród osób słyszących a także integracja dwóch społeczności – osób głuchych i słyszących.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Projekt zrealizowany przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Poezji.

Podczas wydarzenia przybliżone zostaną rodzaje poezji migowej, która zasadniczo różni się od poezji, która znana jest osobom posługującym się językiem werbalnym, m.in poezję kształtu, poezję ABC, poezję imienną czy liczbową. Podczas spotkania zostanie zaprezentowane spektrum możliwości poezji migowej poprzez utwory nawiązujące swoją tematyką do tematyki tegorocznej edycji. W pierwszej części spotkania zrealizowany zostanie warsztat poezji migowej prowadzony przez Edytę Kozub – głuchą lektorkę, która na co dzień prowadzi zajęcia z języka migowego, zajmuje się poezją migową oraz formą VV (Visual Vernacular - jest teatralną formą ekspresji fizycznej, opowieści o silnym ruchu ciała, ikonicznych znakach, gestach, wyrazach twarzy. W skład VV wchodzą elementy poezji migowej oraz formy mime) oraz Łukasza Krysę – natywnego lektora Polskiego Języka Migowego, absolwenta studiów lektorskich PJM na Uniwersytecie Warszawskim i zaangażowanego w działania na rzecz popularyzacji kultury Głuchych.

W drugiej części odbędzie się pokaz poezji migowej z różnych stron świata i formy VV a także poezji tradycyjnej tłumaczonej na język migowy.
Wyruszymy na wyprawę do świata ciszy i dźwięków, stworzymy płaszczyznę do spotkania się osób żyjących obok siebie w dwóch różnych kulturach, które łączy poezja. Całe wydarzenie tłumaczone będzie symultanicznie z/na PJM.

powrót do listy aktualności...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE